Jak rozpoznać depresję?

W wiedzy potocznej istnieje przekonanie, że człowiek który ma depresję  jest załamany ,smutny. Często jest jednak tak, że obniżony nastrój, który możemy zauważyć niesie ze sobą przewlekłe zmęczenie i zniechęcenie, którego nie można wytłumaczyć zaburzeniami somatycznymi. Zazwyczaj jest on interpretowany na karb przemęczenia trudami życia. Kiedy jednak utrzymuję się dłużej i występuje nawet przy niewielkim wysiłku to istnieje duże prawdopodobieństwo występowania  depresji.  Cierpiący nie przeżywa smutku, jest rozdrażniony, często wybucha złością. Trudno jest mu zrozumieć co się z nim dzieje, bo zazwyczaj ma mnóstwo powodów tłumaczących swoje zachowanie. Depresji towarzyszą często bóle głowy, brzucha oraz utrata apetytu, choć w niektórych przypadkach osoba może jeść więcej. Występują trudności w koncentracji , zapomina się o wielu rzeczach , trudniej jest też sobie coś przypomnieć.

Zobojętnienie, to kolejny objaw pojawiający się w stanach depresyjnych. To co cieszyło kiedyś, dziś już nie ma znaczenia, Codzienność staje się monotonna, a przyszłość beznadziejna. Osoba coraz bardziej wycofuje się z relacji towarzyskich, często izoluje się od bliskich. W silniejszej depresji, chory zamyka się w sobie zapadając się tzw.” czarną dziurę”.

Innym objawem depresji jest problem ze snem. I znów, bezsenność jest dość często tłumaczona stresującymi sytuacjami z życia. Sny osób będących w depresji mają szczególny charakter, przez  pierwsze kilka godzin sen może być głęboki, natomiast później jest płytki , często z konkretnymi , katastroficznymi treściami. Gdy osoba przebudzi się, zazwyczaj nie może już zasnąć, jest w napięciu, często też w lęku.

W sytuacji, kiedy zauważa się u siebie w/w objawy warto je zweryfikować i skonsultować się ze specjalistą.